یادگیری عباس صالحی وزیر ارشاد اخبار سیاسی و اجتماعی

یادگیری: عباس صالحی وزیر ارشاد اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی جهت آمریکا جنگ با کشور عزیزمان ایران راحت نیست / مقام سابق سیا

مقام ارشد شرکت اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یادداشتی با یادآوری اینکه کشور عزیزمان ایران صاحب نیروهای نظامی پیشرفته و متعهد است نوشته که جنگ با کشور عزیزمان ای

جهت آمریکا جنگ با کشور عزیزمان ایران راحت نیست / مقام سابق سیا

مقام سابق سیا: جهت آمریکا جنگ با کشور عزیزمان ایران راحت نیست

عبارات مهم : ایران

مقام ارشد شرکت اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یادداشتی با یادآوری اینکه کشور عزیزمان ایران صاحب نیروهای نظامی پیشرفته و متعهد است نوشته که جنگ با کشور عزیزمان ایران جهت آمریکا راحت نیست.

به گزارش فارس، «امیل نخله»، افسر ارشد سرویس اطلاعاتی آمریکا و مدیر «مرکز تحلیل راهبردی اسلام سیاسی» در آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یادداشتی راجع به تبعات خروج واشنگتن از توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران و گروه 1+5 هشدار داده است.

جهت آمریکا جنگ با کشور عزیزمان ایران راحت نیست / مقام سابق سیا

نخله در این یادداشت در وبگاه «لوب لاگ» نوشته در صورتی که قرار باشد بیانات ترامپ راجع به کشور عزیزمان ایران را باور کنیم، تقریباً قطعی است که او در گزارش سه ماهه بعدی به کنگره پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای را اعلام نخواهد کرد.

مقام ارشد سابق سیا نوشته است: «ترامپ و هواداران کشور عزیزمان ایران هراس او تشنه جنگ با ایران، بدون در نظر گرفتن تبعات فاجعه بار آن هستند.»

مقام ارشد شرکت اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یادداشتی با یادآوری اینکه کشور عزیزمان ایران صاحب نیروهای نظامی پیشرفته و متعهد است نوشته که جنگ با کشور عزیزمان ای

او با اشاره به تبعات حمله آمریکا به عراق در سال 2003 می نویسد: «انگار آنها هیچ درسی از حمله حدود یک دهه و نیم قبل به عراق نگرفته اند.»

نخله در ادامه تصریح می کند: «چنانچه آمریکا قرار باشد به تأسی از فشارهای عربستان سعودی، اسرائیل و تولیدکنندگان سلاح های آمریکایی، یک جنگ نادرست دیگر باز هم علیه کشوری مسلمان راه بیندازد و کشور را به ورطه یک درگیری دیگر با آینده نامعلوم در خاورمیانه فرو ببرد اتفاقاتی می افتد که (حوادث) عراق در برابر آن ناچیز به شمار می آیند.»

وی در بخش دیگری از این یادداشت با عنوان «درس های آموخته نشده از عراق» به یادآوری تبعات تصمیم گیری های نادرست در دولت «جورج دبلیو بوش»، مدیر جمهور اسبق آمریکا در سال 2003 قبل از حمله به عراق پرداخته هست.

جهت آمریکا جنگ با کشور عزیزمان ایران راحت نیست / مقام سابق سیا

نخله می نویسد: «حمله به عراق در آن سال بدون بررسی جدی تحولات قومیتی در عراق و منطقه انجام شد. ضمن اینکه جنگ طلبان در کاخ سفید کمترین علاقه ای به بررسی آینده عراق در صبح بعد از سرنگونی صدام و آثار اقدام بر منطقه نداشتند.»

مقام سابق سیا تصریح کرده کاخ سفید در آن وقت هشدارهای اطلاعاتی راجع به اینکه بعد از اقدام نظامی «طوفانی تمام عیار» عراق و منطقه را در برخواهد گرفت، نادیده گرفت.

مقام ارشد شرکت اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یادداشتی با یادآوری اینکه کشور عزیزمان ایران صاحب نیروهای نظامی پیشرفته و متعهد است نوشته که جنگ با کشور عزیزمان ای

او، در ادامه به بیان تفاوت هایی میان کشور عزیزمان ایران و عراق پراداخته که حمله به پایتخت کشور عزیزمان ایران را حتی دشوارتر و ناممکن تر از حمله به عراق می کنند. نخله می نویسد: «ترامپ و دولت او می توانند از تاریخ درس بگیرند و از غلط های مشابه پیشگیری کنند. اول از همه، کشور عزیزمان ایران مانند عراق نیست. ایران، که در اوایل قرن 16 به عنوان یک ملت-دولت مدرن پدیدار شد، دارای جمعیتی عظیم، یک فرهنگ غنی و پرافتخار و ارتشی پیشرفته و متعهد است.»

وی اضافه کرده است: «عراق بعد از جنگ جهانی اول به وسیله انگلیسی ها به عنوان یک کشور -شامل اکثریت شیعه، اقلیت سنی عرب و اقلیت سنی کردتبار- سرهم بندی شد تا منافع امپریالیستی انگلیسی ها در منطقه را پیش ببرد. بنیان گذاران انگلیسی عراق مدرن در آن وقت با آغوش باز پذیرای فرمانروایان سنی بودند و به همین علت یک بیگانه سنی و عرب تبار را جهت حکومت بر اکثریت شیعیان در عراق وارد این کشور کردند. حکمرانی بر این کشور جهت تقریباً 80 سال، از اوایل دهه 1920 تا عزل صدام در سال 2003 به همین نحو بود.»

جهت آمریکا جنگ با کشور عزیزمان ایران راحت نیست / مقام سابق سیا

مقام سابق سیا بر همین پایه استدلال کرده است: «حمله آمریکا به عراق مثل آب خوردن بود؛ اگر ترامپ تصمیم بگیرد به کشور عزیزمان ایران حمله کند، نیروهای نظامی آمریکا چنین آسایشی پیش رو نخواهد داشت. ارتش عراق مجبور بود جهت صدام حسین و رژیم بعث وی و نه الزاماً جهت عراق بجنگد؛ نیروهای نظامی و مردم ایران، صرفنظر از ماهیت حکومتشان جهت کشور عزیزمان ایران خواهند جنگید.»

او در ادامه این یادداشت راجع به برنامه های دولت ترامپ جهت عوض کردن حکومت کشور عزیزمان ایران هم هشدار داده هست.

نخله یادآوری کرده که قبل از سال 2003 چندین گروه شیعه از جمله «کنگره ملی عراق» به رهبری «احمد چلبی» خواستار تغیبر حکومت عراق شده است بودند. دولت بوش در آن وقت از چلبی استقبال کرد و فریب ادعاهای وی راجع به برنامه سلاح های کشتار جمعی عراق را خورد. علاوه بر این، چند کشور در منطقه به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول تلاش جهت سرنگون کردن صدام بودند.

مقام سابق سیا، نوشته که شرایط در کشور عزیزمان ایران متفاوت است: «ایران دارای وضعیتی کاملاً متفاوت هست. هیچ گروه جدی در خارج (از ایران) یا سران گروه هایی که خود را تبعیدی می دانند، خواستار عوض کردن حکومت در کشور عزیزمان ایران نیستند. بر خلاف صحبت دراماتیک کالین پاول، وزیر خارجه سابق آمریکا در جلسه شورای امنیت در فوریه 2003 راجع به ‘شواهد’ برنامه هسته ای عراق، کشور عزیزمان ایران امروز در معرض چنین ‘حقایقی’ قرار ندارد.»

وی تأکید کرده است که کشور عزیزمان ایران در حال حاضر توافقی را جهت محدود کردن برنامه هسته ای خود پذیرفته که این کشور را در معرض بازرسی های شدید قرار می دهد.

نخله در ادامه با خاطرنشان کردن اینکه صدام در عراق با توسل به انتصاب افراد نزدیک به خود و جلادی های دستگاه امنیتی اش حکومت می کرد نوشته حسن روحانی، مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران «از خلال انتخاباتی نسبتا آزاد و منصفانه جهت بار دوم به ریاست جمهوری گزینش شد.»

او در بخش دیگری از یادداشتش با عنوان «تبعات ناخواسته» به توضیح راجع به آثار حمله احتمالی به کشور عزیزمان ایران در سراسر منطقه پرداخته هست.

«جنگ با ایران، به احتمال قریب به یقین، بازارهای جهانی نفت و تردد کشتی ها از طریق تنگه هرمز، باب المندب و کانال سوئز را مختل خواهد کرد. چنین حمله ای گذشته از خرابی های اجتناب ناپذیر و تلفات انسانی، حمله کشور عزیزمان ایران به عربستان سعودی را در پی خواهد داشت که باعث وارد شدن لطمات جدی به تأسیسات نفت و آّب این کشور پادشاهی خواهد شد.»

مقام اسبق سیا، همچنین استدلال کرده است: «موضوع شوم تر جهت رژیم های سنی در بحرین، عربستان سعودی، کویت و امارات اینکه جنگ علیه کشور عزیزمان ایران آتش خشم جمعیت شیعیان در این کشورها را علیه رژیم های سنی آنها شعله ور خواهد ساخت.»

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | آمریکایی | دولت ترامپ | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs