یادگیری عباس صالحی وزیر ارشاد اخبار سیاسی و اجتماعی

یادگیری: عباس صالحی وزیر ارشاد اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تعیین چارچوب‌های اخذ مالیات ، اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا

رئیس شرکت امور مالیاتی گفت: جهت طلا، مالیات بر ارزش افزوده سه درصدی در نظر گرفته شده است که به زودی با نمایندگان بخش طلا گفتگوهایی خواهیم داشت تا به چارچوب مشخص

تعیین چارچوب‌های اخذ مالیات ، اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا

اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا/تعیین چارچوب های اخذ مالیات

عبارات مهم : سیاست

رئیس شرکت امور مالیاتی گفت: جهت طلا، مالیات بر ارزش افزوده سه درصدی در نظر گرفته شده است که به زودی با نمایندگان بخش طلا گفتگوهایی خواهیم داشت تا به چارچوب مشخصی در این رابطه برسیم.

به گزارش صدا و سیما، سیدکامل تقوی نژاد، مدیر شرکت امور مالیاتی کشور راجع به الکترونیکی شدن سیستم نظام مالیات گفت: در حال حاضر سامانه عضویت مالیات ۱۰۰ درصد الکترونیکی است و بالغ بر ۹۰ درصد اظهارنامه ها به صورت الکترونیک دریافت می شود.

تعیین چارچوب‌های اخذ مالیات ، اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا

وی افزود: سامانه مجوز و پرداخت الکترونیکی شده است است و ما توانایی این را داریم که کاغذ را از نظام مالیاتی از بین بردن کنیم و این کار به زودی انجام خواهد شد با این کار کارها بزرگ نظام مالیاتی جهت مردم روشن خواهد شد. سامانه املاک نیز به صورت آزمایشی در حال تنظیم است و تا آخر سال سراسری می شود و برنامه بعدی در زمینه املاک این است که در سال آینده به دفترخانه ها واگذار شود و مردم در این زمینه نیازی به مراجعه به مراکز مالیاتی نخواهند داشت.

تقوی نژاد گفت: در نظارت بر ادارات مالیات سه روزه پاسخ ادارات ثبت داده می شود و تلاش بر این بوده است که انتظار در ادارات مالیات تا حداقل ممکن کم کردن یابد.

رئیس شرکت امور مالیاتی گفت: جهت طلا، مالیات بر ارزش افزوده سه درصدی در نظر گرفته شده است که به زودی با نمایندگان بخش طلا گفتگوهایی خواهیم داشت تا به چارچوب مشخص

وی راجع به طرح جامع مالیاتی نیز گفت: این طرح بزرگترین پروژه نرم افزاری در کشور هست. این طرح ابتدا ۳۲ پروژه داشت که بخش زیاد آن به بهره برداری رسیده هست؛ در این بخش کارامدی نظام مالیاتی مد نظر است و نرم افزار این پروژه بومی شده است و پرسشها برطرف شده است که در بخش سخت افزاری و شبکه پیاده سازی و مستقر شده است است.

رئیس شرکت امور مالیاتی، با بیان اینکه هفته گذشته نیز وزیر اقتصاد از دستاوردهای طرح جامع رونمایی کرد؛ گفت: پاشنه آشیل نظام مالیاتی کشور تکمیل سامانه های اطلاعاتی است که از سه ماه گذشته شروع شده است و در حال تکمیل است.

وی در ادامه راجع به ارزش افزوده گفت: مالیات بر ارزش افزوده جایگزین دیگر مالیات ها شده است هست. در این بخش مالیات به حلقه آخر اصابت می کند و در اصل از تولید رد می شود و مصرف کننده مالیات را پرداخت می کند. در حال حاضر مالیات ها جمع شده است و به نفع تولید و تولید کننده است و مانند گذشته آبشاری نیست. قانون مالیات بر ارزش افزوده آزمایشی و ۵ سال است که در اختیار دولت هست. با هزار ساعت کار در هیئت دولت لایحه ای تنظیم و به مجلس ارائه شد و در لایحه پیشنهادی اشتباهات برطرف شده است است و جرائم در این لایحه پیشنهادی به شدت کم کردن یافته است.

تعیین چارچوب‌های اخذ مالیات ، اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا

تقوی نژاد گفت: به طور مثال ،فعالان اقتصادی که با دولت قرارداد دارند مالیات را از دستگاههای دولتی دریافت نمی کنند که این در لایحه تازه برطرف شده است است.

رئیس شرکت امور مالیاتی، در ادامه راجع به اخذ مالیات طلا گفت: اگر وقت اجرای مالیات بر ارزش افزوده، اخذ مالیات از طلا شروع نمی شد این کار بهتر اجرا می شد. درلایحه پیشنهادی قیمت مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد است ولی در کالاهایی مثل سیگار و سوخت زیاد هست. تنها کالایی که مالیات بر ارزش افزوده کمتر محاسبه شده است طلاست که ۳ درصد در نظر گرفته شده است هست. در بحث نشست های زیادی انجام شده است است که به زودی با نمایندگان بخش طلا گفتگوهایی خواهیم داشت تا به چارچوب مشخصی برسیم.

رئیس شرکت امور مالیاتی گفت: جهت طلا، مالیات بر ارزش افزوده سه درصدی در نظر گرفته شده است که به زودی با نمایندگان بخش طلا گفتگوهایی خواهیم داشت تا به چارچوب مشخص

وی در ادامه گفت: دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران مطالعه ای انجام داد و اثر مالیات بر ارزش افزوده در تولید را بررسی کرد. این محقق گفت مالیات اثر کاهنده در تولید نداشته است . هیچ گونه زیانی اگر مالیات برارزش افزوده به درستی اجرا شود متوجه بخش تولید نخواهد بود.

تقوی نژاد گفت: درسال ۹۶ مالیات یک میلیون و ۲۰۰ واحد صنفی اینگونه اخذ شد که به مالیات سال ۹۳ فقط ۸ درصد اضافه شده است هست. راجع به منزل های خالی نیز در سال ۹۳ تفکری در مجلس بود که آیا کسانی که در بخش تولید فعالیت می کنند مالیات بدهند ولی کسانی که در بخش مسکن فعالیت می کنند مالیات ندهند که این کار درستی بود و موجب رونق خرید و فروش می شود البته هنوز دریافت نشده است که باید بر اساس اطلاعات وزارت مسکن بررسی و تصمیم گیری شود.

تعیین چارچوب‌های اخذ مالیات ، اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا

وی راجع به املاک و مستقلات نیز گفت: در وهله اول تصمیم بر این بود که ۱۵ روزه پاسخ مردم داده شود ولی این کار در حال حاضر در زیاد ادارات مالیات سه روزه پاسخ ادارات ثبت داده می شود و تلاش بر این بوده است که به حداقل وقت ممکن کم کردن یابد. آموزش های نرم افزاری داده شد و امیدواریم در سال ۹۷ این کار واگذار شود.

تقوی نژاد گفت: در مالیات به نشانه های مختلفی مثل تامین نشانه های مالی و سیاست گذاری های کلان در حوزه های باز توزیع درامد و سیاست های توزیعی توجه می شود و رفتن به سمت اهداف کنترلی و هدایت گری در بخش اقتصادی مد نظر هست. در سیاست های ما در اقتصاد مقاومتی باید سیاست های دریافت مالیات جایگزین سیاست پول نفت شود. دستگاه های اجرایی نیز باید از مالیات ستانی حمایت کنند. در حال حاضر که موقع تنظیم بودجه است تمام سیاستمداران با توجه به سیاست های کشور توجه و عددی جهت مالیات مشخص و به محض مشخص شدن عدد همه باید از آن حمایت و سیاست ها را به درستی اجرا کنند.

وی گفت: اصل تعریف شده است در این زمینه راجع به تعامل مودیان با مردم هست. اگر فعال اقتصادی در بخش حقیقی فعالیت داشته باشد با فعال در بخش حقوقی تفاوت داردو ماده قانونی خاص خود را دارد. ما با تکمیل سامانه اطلاعاتی و اخذ اطلاعات دقیق از مودیان و ذینفعان و توسعه فرهنگ راستگویی به مشتریان به سمت خوداظهاری می رویم.

تقوی نژاد افزود: میزان معافیت در جداول مشخص شده است است و مودیان در این زمینه آگاهی کافی دارند. اگر مودیان مالیاتی دفتر و اسناد کافی داشته باشند می توانند میزان درست مالیات را تشخیص دهند. مودیان بند (ج)کسانی هستند که در داشتن دفتر و نگهداری اسناد معاف شده است اند.

وی افزود: در سال ۹۶ جهت مالیات سال ۹۵ توافق داشتیم و مالیات خوداظهاری یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد صنفی را پذیرفتیم. در واحدهای کوچک و میانگین نیز به صورت خوداظهاری پذیرفته شده است هست. ما به دنبال توسعه خوداظهاری در این زمینه هستیم و مردم باید به این کار عادت کنند که اطلاعات دقیق بدهند. در برنامه آتی شرکت مالیاتی کشور بیش از ۸۰ درصد اطلاعات مالیاتی مودیان پذیرفته خواهد شد و تنها پیگیری در زمینه ۱۵ تا ۲۰ درصد مودیان پرریسک مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تقوی نژاد گفت: مودیان دو گروه هستند یکی مودیان دائم هستند یکی جهت کارهای خاص مراجعه می کنند. اشخاص حقیقی و حقوقی در اردیبهشت و خرداد ماه اظهارنامه می دهند که به صورت الکترونیکی است و صفی در ادارات در این زمینه وجود ندارد. هنگامی که مردم در خوداظهاری اطلاعات می دهند تقاضا بر این است که خوداظهاری براساس اطلاعات درست باشد. هرزمان که اطلاعات خوداظهاری و اطلاعات سامانه به هم نزدیک شد خوداظهاری در همان وقت پذیرفته خواهد شد.

واژه های کلیدی: سیاست | مالیات | اطلاعات | اطلاعات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs